bulharsko

Tipy na najlepšie výlety a atrakcie v Bulharsku

Tipy na najlepšie výlety a atrakcie v Bulharsku

Bulharská republika leží v juhovýchodnej Európe a hraničí s Rumunskom, Srbskom, Gréckom, Tureckom a Severným Macedónskom. Je 16. najväčšou európskou krajinou a má rozlohu 110 994 km2. Krajina v priebehu storočí vystriedala niekoľko vládcov a režimov a v rôznych obdobiach bola aj súčasťou Rímskej a Osmanskej ríše.

Výlety a atrakcie v Bulharsku

Bulharsko sa môže pochváliť bohatou prírodnou geografiou a rozmanitosťou divokej prírody a je tiež domovom viac ako 150 ohrozených rastlín. Nedotknuté pláže a bujná príroda, starobylé kláštory a nádherné kostoly, veľkolepé paláce a stoické historické pamiatky dodávajú návšteve Bulharska čaro – a práve teraz je cestovný ruch v Bulharsku ešte trochu neznámy, takže teraz je ten správny čas na jeho objavovanie. Hlavné mesto Sofia je kultúrnym centrom, ktoré priťahuje milovníkov divadla do nádherného Národného divadla Ivana Vazova. Pôvab Sofie sa však rozprestiera aj mimo javiska a okrem iných očarujúcich miest pozýva na prehliadku krypty Alexandra Nevského a kláštora Daralevci. Medzitým vás lákajú starobylé dláždené mestá ako Plovdiv, z ktorých vyžaruje nostalgia a nadčasovosť. Naopak, moderné metropoly ako Sofia pulzujú súčasnou energiou a vytvárajú harmonickú zmes minulosti a súčasnosti, ktorá podmaňuje zmysly. Či už vás očarí pôvabné pobrežie Čierneho mora, alebo preskúmate majestátnosť hornatého vnútrozemia, bulharská krajina je prísľubom zážitkov, ktoré presahujú hranice všednosti. Vplyvy kultúr sú grécke, slovanské, osmanské a perzské. Keď sa tieto rôzne kultúry zmiešajú, vzniknú jedny z najfascinujúcejších tancov, hudby, umenia a artefaktov na svete. Takmer každý, kto Bulharsko navštívi, sa vráti s tým, že to bol jeden z jeho najlepších cestovateľských zážitkov. Považujte tento približne 7-miliónový štát za skrytý klenot – a navyše je to finančne nenáročná destinácia!

Najnavštevovanejšie mestá v Bulharsku:

 • Sofia – hlavné a najväčšie mesto Bulharska, jedno z najstarších v Európe, s pekným centrom mesta s renesančnými a modernými vplyvmi, mnohými parkami vrátane národného parku Vitoša (ktorý je vzdialený len niekoľko minút od centra mesta), pulzujúcim nočným životom, viac ako 250 historickými pamiatkami a architektonickými pamiatkami a množstvom kultúrnych pamiatok.
 • Burgas – mesto je známe svojím obchodným prístavom (Port of Burgas) a ropnou rafinériou, má malebné nábrežie, blízke centrum a bohaté nákupné zóny, vďaka ktorým je vyhľadávané turistami. V posledných rokoch sa v meste koná populárny hudobný festival „Spirit of Burgas“.
 • Gabrovo – obľúbená turistická destinácia v blízkosti geografického centra krajiny, ktorá poskytuje rýchly prístup do ďalších miest, ako sú Veliko Tarnovo a Kazanlak, ako aj do balkánskych hôr a lyžiarskeho strediska Uzana. V blízkosti mesta sa nachádza architektonicko-etnografické stredisko Etar.
 • Pleven – historické mesto, známe svojím pamätníkom Panorama a krásnymi parkami a fontánami v centre mesta.
 • Plovdiv – druhé najväčšie bulharské mesto leží na oboch brehoch rieky Marica, má krásnu nákupnú promenádu a množstvo parkov. Je to starobylé mesto s vplyvmi mnohých epoch vrátane zachovaného starogréckeho amfiteátra, rímskeho štadióna, starého mesta v štýle „bulharského obrodenia“ a množstva mešít, katolíckych katedrál a pravoslávnych kostolov po celom meste. Plovdiv je v krajine známy aj svojím búrlivým nočným životom. Hoci mesto má moderný životný štýl, je jedným z najstarších na svete a diskutabilne najstarším v Európe. Určite si urobte aj vedľajší výlet do Bačkovského kláštora, ktorý je vzdialený asi hodinu cesty.
 • Rousse – známe ako „malá Viedeň“, centrum mesta ponúka pôsobivý architektonický barokový súbor, ktorý nenájdete nikde inde v rámci Bulharska. Mesto sa môže pochváliť rôznymi zaujímavými miestami, medzi ktoré patrí rímsky hrad Sexiginta Prista, divadlo Rousse, dom Kaliopa a Panteón.
 • Varna – tretie najväčšie mesto krajiny je krásnou kombináciou plážového letoviska so známym nočným životom a mestského centra. Varnská pobrežná záhrada je plná zábavy a ocenia ju aj milovníci umenia.
 • Veliko Tarnovo – malebné univerzitné mesto pri rieke Jantra, ktoré bolo hlavným mestom stredovekej Bulharskej ríše a dodnes má na svojom pozadí jednu z najzachovalejších stredovekých pevností.

Najlepšie turistické atrakcie a miesta v Bulharsku

Ak sa chystáte navštíviť Bulharsko alebo ste práve v krajine a hľadáte zábavu, máme pre vás zopár tipov! Sú tu veľké mestá, ktoré sú domovom kultúry a neuveriteľného jedla. Ale sú tu aj malé mestečká, ktoré ponúkajú skutočný zážitok a poskytnú vám autentickú bulharskú atmosféru. Či už si chcete oddýchnuť v kúpeľoch, opaľovať sa na pláži alebo preskúmať hory, Bulharsko ponúka od všetkého trochu.

Objavte starobylý Nesebar

bulgaria, coast, sea Nesebar je starobylé a malebné mesto s dláždenými uličkami, reštauráciami s výhľadom na more, miestnymi barmi, malými parkami, historickou architektúrou, archeologickými nálezmi, srdečnými ľuďmi a kostolmi zo 4. až 18. storočia. Najlepšie je vyhradiť si na prehliadku Nesebaru pol dňa. Okrem vyššie uvedených bulharských atrakcií si môžete dať kávu, pivo alebo zmrzlinu a vydať sa na malebnú prechádzku pozdĺž prístavu alebo po móle. Ak sa rozhodnete najesť v niektorej z reštaurácií, treba poznamenať, že špecialitou sú tu morské plody. Na bulharskú kuchyňu sa tu však sťažuje len málokto, či už ide o morské plody alebo nie.

Národný park Rila s jazerami v Bulharsku

mountains, peak, summit Sedem rilských jazier je nepochybne jednou z najkrajších pamiatok v Bulharsku. Toto nádherné miesto, ktoré sa nachádza len necelé dve hodiny cesty od hlavného mesta Sofie, si nemôžete nechať ujsť. Odtiaľ pochádza aj názov, v pohorí Rila sa nachádza sedem jazier, ktoré si vyžadujú malú túru, aby ste ich videli v celej ich kráse. Výlet začnete jazdou do kopca (a pritom si vychutnáte neuveriteľný výhľad). Potom sa lanovkou odveziete na začiatok túry (alebo si ju môžete prejsť pešo, ak máte čas). A začnete svoju okružnú trasu, aby ste videli všetkých sedem jazier.Každé z jazier je pomenované podľa svojho vzhľadu a sú známe ako Slza (2 535 m vysoká), Oko, Ledvina, Dvojča, Trojlístok, Rybie jazero a Dolné jazero. Môžete absolvovať celú takmer 10-kilometrovú okružnú trasu alebo len jej časť, ak vám nevadí vidieť len niekoľko jazier a nemáte čas na celodennú túru.

Preskúmajte hlavné mesto Sofiu

white gothic cathedral Sofia, hlavné mesto Bulharska, je z hľadiska počtu obyvateľov najväčším mestom v Bulharsku. Je tiež druhým najstarším mestom v Európe a nádherným miestom na objavovanie, oddych a vychutnávanie si chutného jedla a historických pamiatok. Či už sa chcete poprechádzať a pozorovať ľudí, vychutnať si vynikajúce jedlo a kávu, pozrieť si historické pamiatky a múzeá, alebo si urobiť výhodné nákupy. Sofia ponúka od všetkého trochu. Nezabudnite sa zamerať aj na historické kostoly a katedrály v meste. Zrejme najlepším tipom bude ísť pozrieť katedrálu svätého Alexandra Nevského. Tento kostol sa nachádza v centre Bulharska a je známy svojím úchvatným interiérom. Bohužiaľ, nie je dovolené v ňom fotografovať.  Vidieť toto miesto na obrázku sa ani zďaleka nevyrovná tomu, keď ho uvidíte na vlastné oči.

Obdivujte pevnosť Tarnovo (Tsarevets)

tsarevets, veliko tarnovo, bulgaria Počas dvoch storočí, keď bolo Veliko Tarnovo hlavným mestom druhej bulharskej ríše, bola pevnosť Carevec najdôležitejším bulharským hradom. Táto slávna pevnosť, ktorá sa týči na vrchole kopca Tsarevets, je neuveriteľne zachovalá. Je to bezpochyby jedna z absolútne najlepších vecí, ktoré možno vidieť vo Veľkom Tarnove, a hlavná turistická atrakcia v jeho okolí. Ak máte vo Veľkom Tarnove len jeden deň, túto atrakciu musíte vidieť. V pevnosti Tsarevets sa nachádzajú opevnené hradby, stredoveký palác bulharských kráľov a patriarchálny komplex s knižnicou, mníšskymi celami, skriptoriom a patriarchálnou katedrálou svätého Vstúpenia, „matkou všetkých bulharských chrámov“. Okrem toho táto rozsiahla pevnosť zahŕňala aj viac ako 400 obytných domov, približne 20 kostolov a štyri kláštory.
Pevnosť Tsarevets Otváracie hodiny:
 • November – Marec: denne od 9.00 do 17.00 hod.
 • Apríl – Október: denne od 8 do 19 hod.
Vstupné do pevnosti Carevec:
 • Dospelí – 6 lv.
 • Študenti – 2 lv.
 • Rodina (do 3 detí) – 6 lv.

Návšteva jednej alebo dvoch jaskýň

bulgaria, prohodna cave, god eye's cave Hoci je v súčasnosti v krajine známych viac ako 4 500 jaskýň, len niekoľko jaskýň v Bulharsku je otvorených a prístupných pre turistov. Približne pätinu rozlohy Bulharska tvorí kras, typ horniny, ktorá sa ľahko rozpúšťa a formuje vodou. Preto sa v tejto balkánskej krajine nachádzajú také obrovské podzemné sály, chodby a tunely. Prevažná väčšina bulharských jaskýň je výhradným ihriskom skúsených speleológov a skalolezcov. Avšak tie, ktoré sú spravované a možno ich navštíviť, patria medzi najlepšie prírodné atrakcie Bulharska. Medzi najkrajšie bulharské jaskyne, ktoré môžete skutočne navštíviť, patria tieto:
 • Magurská jaskyňa
 • Jaskyňa Bacho Kiro
 • Jaskyňa Ledenika
 • Jaskyňa Prohodna
 • Devetaška jaskyňa

Naštívte Plovdiv

a small town surrounded by trees and mountains Plovdiv je druhé najväčšie mesto v Bulharsku a často sa o ňom hovorí ako o najstaršom obývanom mieste v Európe. Nachádza sa na juhu krajiny, 90 km juhozápadne od hlavného mesta Sofia. Mesto leží na brehu rieky Marica a je obklopené siedmimi horami, podobne ako Rím, s ktorým má veľa spoločného. História mesta siaha tisíce rokov do minulosti a mnohé z rímskej histórie je stále zrejmé, napríklad neuveriteľné divadlo Philippopolis, ktoré sa dodnes využíva na podujatia. Plovdiv je považovaný za hlavné mesto kultúry Bulharska a v roku 2019 bol dokonca zvolený za Európske hlavné mesto kultúry. Je to nesporne jedno z najlepších miest v Bulharsku a čoskoro sa presvedčíte prečo! Mesto je plné zaujímavých aktivít, od prechádzok po jeho pôvabných dláždených uliciach až po zastávky v pouličných kaviarňach alebo reštauráciách, kde si môžete dať výdatný miestny pokrm.  Bulharské jedlo je na nezaplatenie, pretože v mnohých mestských reštauráciách sa používajú tie najčerstvejšie miestne produkty. Jednou z najlepších aktivít v Bulharsku je výstup na niektorý z plovidivských kopcov, odkiaľ sa vám naskytne očarujúci výhľad na mesto. Nebet Tepe a Bunardzhik Tepe sú dva z najprístupnejších. Tento celodenný výlet zo Sofie je skvelým spôsobom, ako spoznať Plovdiv, a zahŕňa niektoré z najznámejších atrakcií mesta!

Navštívte mesto Ruse

natural park, ruse lom, orlova chuka Ruse je piate najväčšie mesto v Bulharsku. Nachádza sa zhruba 300 km severovýchodne od Sofie na brehu rieky Dunaj, len 75 km južne od rumunskej Bukurešti. Toto mesto, často nazývané Malá Viedeň, je jedným z najelegantnejších bulharských miest. Impozantná neobaroková alebo belle époque architektúra 19. a 20. storočia dodáva Ruse pocit veľkoleposti, aký nemá žiadne iné mesto v Bulharsku. Listnaté ulice, promenády a námestia hrajú druhé husle po veľkolepom centre mesta, námestí Svoboda. Výrazný ústredný prvok, obrovský Pamätník slobody, je zasadený do pozadia nádhernej viedenskej budovy známej ako budova Profit Yeilding. Z centrálneho námestia vychádza približne 18 ulíc, v ktorých nájdete všetky zaujímavé miesta Ruse, takže mesto sa dá veľmi ľahko preskúmať.
Jednodňové výlety do Bukurešti z Ruse
 • V Ruse sa križuje most cez Dunaj, čo z neho robí jednoduchý tranzitný bod pre tých, ktorí chcú navštíviť Rumunsko, dokonca aj na jednodňový výlet.
 • Ak chcete prejsť autom cez most, počítajte so 4 bulharskými levmi (~2 €) z Ruse a 13 rumunskými lei (~3 €) z Giurgiu na rumunskej strane.
 • Most môže byť veľmi frekventovaný nákladnými autami, najmä z rumunskej strany, takže počítajte so zdržaním.
 • Cesta z Ruse do Bukurešti trvá približne 1 h 20 min.

Strávte nejaký čas v Burgase

gray steel faucet fountain Burgas (alebo Burgas) je druhé najväčšie bulharské mesto pri Čiernom mori a štvrté v celej krajine. Keďže Burgas slúži predovšetkým ako tranzitný bod pre nepotápačských turistov do menších letovísk severne a južne od neho pozdĺž pobrežia, stal sa akýmsi útočiskom potápačskej scény v Bulharsku. Nájdete v ňom dlhé úseky prevažne prázdnych pláží, nádherné a dobre udržiavané prímorské parky a veľmi dostupné možnosti ubytovania pre cestovateľov, ktorí si potrpia na rozpočet. Je to ideálne miesto na dlhšiu dovolenku s potápaním. Za mestom sa nachádzajú aj štyri jazerá, ku ktorým sa hrnú milovníci vtáctva. Okrem toho je Burgas aj skvelou základňou na návštevu ďalších turistických atrakcií Bulharska, ako sú Sozopol a Nesebar.

Nenáročná prechádzka v morskej záhrade vo Varne

boat, beach, sand

Oddajte sa upokojujúcemu objatiu jednoduchosti pri pokojnej prechádzke podmanivým priestorom morskej záhrady vo Varne. Uprostred rušných atrakcií a rušného tempa moderného života je táto oáza pokoja svedectvom pokojnej krásy nenáročných pôžitkov. Rozprestierajúca sa Morská záhrada je viac než len park – je to útočisko, kde sa symfónia prírody a pohladenie morského vánku spájajú a vytvárajú očarujúci zážitok.

Keď sa budete túlať po jej zelených chodníkoch, morská záhrada vám odhalí svoje mnohotvárne čaro. Kvetinové záhrady hýria žiarivými farbami, sú živým plátnom, ktoré poteší zmysly a vyzýva k rozjímaniu. Kaskádovité vodopády dodávajú scenérii nádych melódie a ich jemný šum je upokojujúcou kulisou pri prechádzaní týmto prírodným rajom. S každým krokom sa k vám približuje uspávanka morských vĺn a čoskoro sa pred vašimi očami rozprestrie majestátna panoráma mora, nedotknutý horizont, ktorý upokojuje dušu.

Pôvab morskej záhrady vo Varne však presahuje rámec pokojných prechádzok. Ak ju navštívite počas teplejších ročných období, čaká na vás svet vzrušujúcich aktivít. Tých, ktorí túžia po trochu väčšej akcii, pozýva trblietavé more na vodné športy, ktoré povzbudia telo aj ducha. Či už ide o vzrušujúci windsurfing, keď vás vietor poháňa nad vlnami, alebo o pohlcujúce dobrodružstvo pri potápaní do azúrových hlbín, Morská záhrada zahŕňa všetky formy objavovania.

Objavujte Sozopol

bulgaria, sozopol, city

Pláž Sozopol je krásna starobylá rybárska dedina na úzkom polostrove 35 km južne od Burgasu na pobreží Čierneho mora. Bulharsko má niekoľko populárnych, vysoko komerčných pobrežných letovísk, ako je Slnečné pobrežie alebo Varna.

Na druhej strane Sozopol svojou uvoľnenou atmosférou a malebným prostredím oslovuje náročnejších návštevníkov pláží. Okrem čistých pláží s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou bolo mesto vyhlásené za architektonickú a archeologickú pamiatku – múzejnú rezerváciu.

„Antický Sozopol“ je kľukatým labyrintom malebných dláždených uličiek, ktoré lemujú domy z 18. storočia z obdobia bulharského obrodenia vyhlásené za kultúrne pamiatky. Zvyšky opevnenia z 5. storočia na juhovýchodnom konci polostrova boli obnovené a slúžia ako krásna promenáda na vrchole útesu pozdĺž nábrežia. Historické pamiatky, reštaurácie a butikové ubytovacie domy sú vkusne zakomponované do dĺžky historického múru.

Návšteva pamätníka Buzludzha

buzludzha peak, nature, building

Pamätník Buzludzha sa nachádza na vrchole vrchu Buzludzha v bulharskom centrálnom pohorí Balkán na historicky významnom mieste. Práve tu v roku 1868 prehrali bulharskí povstalci s početnou prevahou proti jednotkám osmanských vojakov, čo o desať rokov neskôr vyvolalo oslobodenie Bulharska.

Neskôr sa tu konalo prvé zhromaždenie Bulharskej sociálnodemokratickej robotníckej strany (z tejto strany sa neskôr stala Bulharská komunistická strana). Okrem toho sa tu počas druhej svetovej vojny stretli v boji aj bulharskí fašisti a komunistickí partizáni.

Pamätník Buzludzha bol otvorený v roku 1981, ide o stavbu financovanú občanmi na pamiatku bulharského socialistického hnutia. Od demokratizácie Bulharska je však už desaťročia opustený. Je teda ľahké pochopiť, prečo bolo miesto zaťažené takou ťažkou bulharskou históriou neskôr vybrané ako miesto pre národný pamätník.

Vyrazte do pohoria Vitoša

Pohorie Vitoša, ktoré tvorí majestátnu kulisu rušným uliciam Sofie, už na prvý pohľad prezrádza svoju blízkosť k hlavnému mestu Bulharska. Tento geografický zázrak ich stavia do pozície prírodného útočiska a vyhľadávaného športoviska pre obyvateľov mesta. V priebehu ročných období sa pohorie Vitoša mení a pozýva miestnych obyvateľov aj návštevníkov, aby sa zúčastnili na nádherných zážitkoch, ktoré ponúka.

S príchodom leta sa pohorie Vitoša stáva útočiskom oddychu od mestského tepla. Neodolateľný pôvab priťahuje húfy ľudí, ktorí tu hľadajú útočisko pred mestským zhonom. Hory sa rozprestierajú vo svojej zelenej kráse a ponúkajú plátno sviežich chodníkov a kľukatých ciest na objavovanie pre vášnivých turistov. Táto každoročná migrácia z betónového priestoru do horskej náruče je viac než len sezónny únik; je to rituál omladenia, spojenie s prírodou, ktoré obnovuje telo aj dušu.

Mrazivý dotyk zimy premení pohorie Vitoša na zasneženú krajinu zázrakov, ktorá láka dobrodruhov, aby zažili vzrušenie na alpských svahoch. Lyžovanie sa stáva hlavnou náplňou hry a hory poskytujú idylickú kulisu na prekonávanie nedotknutého snehu. Vzduch, čerstvejší ako kedykoľvek predtým, prináša pocit vzrušenia, ktorý je takmer hmatateľný. Je to raj prašných ciest a vzrušujúcich zjazdov, ihrisko pre tých, ktorí nachádzajú útechu a radosť v objatí zimy.

Bansko

people on snow capped filled with trees during daytime

Toto malebné mestečko, známe predovšetkým ako špičkové lyžiarske stredisko, láka cestovateľov do zimnej krajiny zázrakov, aká nemá obdobu. Bansko sa nachádza v objatí národného parku Pirin na juhozápade Bulharska a je destináciou, ktorá spája prírodné krásy, adrenalínové dobrodružstvo a kultúrne dedičstvo do jedného celku.

Povesť Banska ako cenovo výhodného lyžiarskeho raja je volaním sirén pre nadšencov zo všetkých kútov sveta. Vďaka nadmorskej výške od 900 metrov do 2600 metrov tu lyžiarsky terén predstavuje rozmanité ihrisko pre lyžiarov a snowboardistov. Táto výšková variabilita zaručuje množstvo zjazdoviek vhodných pre začiatočníkov aj skúsených športovcov, pričom každá z nich je orámovaná úchvatnou panorámou pohoria Pirin. Bansko rok čo rok priťahuje čoraz väčší prílev návštevníkov vrátane Bulharov, Britov, Európanov a najmä značného počtu Rusov. Táto eklektická zmes národností dodáva dynamický nádych živej zimnej atmosfére mesta.

Hoci Bansko najviac žiari počas zasnežených mesiacov, jeho čaro sa rozprestiera aj mimo zjazdoviek. Ak sa zatúlate ďalej od centra lyžiarskeho strediska, dláždené uličky starého mesta vám odhalia pokladnicu histórie a architektúry. Národnoobrodenecké kaštiele z 19. storočia sú svedectvom minulej éry a pri prechádzaní ich časom poznačenými chodbami z nich vyžaruje očarujúca atmosféra.

Múzeá ponúkajú pohľad do bohatej minulosti mesta a samotné kamenné a drevené domy šepkajú príbehy z čias, keď pevnostné múry a skryté únikové cesty chránili obyvateľov pred tureckou prítomnosťou. Staré mesto Bansko sa svojím historickým bohatstvom radí medzi mestá ako Sozopol a Veliko Tarnovo a predstavuje dedičstvo, ktoré vzbudzuje fantáziu.

Pre tých, ktorí sa snažia spoznať čaro Banska, je cesta rovnako obohacujúca ako cieľ. Bansko sa nachádza 160 kilometrov južne od hlavného mesta Sofia a jeho dostupnosť je pohodlná vďaka každodenným autobusovým spojom. Prechod z rušného mesta Sofie do alpského útočiska trvá približne 2,5 až 3 hodiny.

Palác a botanická záhrada v Balčiku

an outdoor ceremony set up on top of a hill

Pôvab Balčiku sa však neobmedzuje len na palác a botanickú záhradu. Prístav ponúka pohľad na pobrežie mesta, kde sa jachty jemne kolíšu na vode a prímorský vánok oživuje zmysly. Piesočnaté pláže lákajú k oddychu a rekreácii a sú ideálnym miestom na relaxáciu a slnenie. A keď slnko zapadne, čaro Balčiku pretrváva. Prechádzka dláždenými uličkami mesta vedie k pôvabným obchodíkom plným miestnych pokladov, ktoré zaručujú, že spomienky, ktoré si tu vytvoríte, zostanú hmatateľné prostredníctvom jedinečných suvenírov.

Od kráľovskej krásy palácových záhrad až po pulzujúci pulz prístavu a pokojné objatie pláží – Balčik predstavuje pestrú škálu zážitkov, ktoré uspokoja túžby každého cestovateľa. Je to destinácia, v ktorej sa snúbi príroda, história a prímorský pôvab a ktorá zanecháva nezmazateľnú stopu v srdciach tých, ktorí sa vydajú do tohto čiernomorského klenotu.

Navštívte pôsobivé bulharské hrady

tsarevets, veliko tarnovo, bulgaria

Bulharsko, ktoré sa nachádza na východe Balkánskeho polostrova na pobreží Čierneho mora, bolo často miestom, kadiaľ do Európy vstupovali alebo z nej vystupovali obchodníci, cestovatelia, armády a dobrodruhovia. Je definíciou krajiny na križovatke ciest, miesta stretávania sa Východu a Západu, Severu a Juhu. Bulharsko je tiež jednou z najstarších obývaných krajín v Európe. Práve tu si Peržania podmanili Trákov a neskôr Rimanov, ktorých následne porazili Byzantínci.

Medzi Byzantíncami a Bulharmi sa viedli vojny. Zo severozápadu sem prenikali Slovania, zatiaľ čo Bulhari vpadli zo severovýchodu. Na istý čas sa Bulharska zmocnili aj Mongoli. Neskôr tu Osmani bojovali proti križiakom zo západnej Európy.

Neuveriteľne dlhý príbeh, Bulharsko bolo miestom stretnutia mnohých armád. Kedysi to bol región, kde sa vyhrávali a prehrávali bitky, konali hrdinské činy a stavali mohutné pevnosti. Túto fascinujúcu a bohatú minulosť môžete aj dnes spoznávať na mnohých veľkolepých bulharských hradoch roztrúsených po celej krajine. Či už sa zaujímate o bulharskú históriu alebo nie, návšteva niektorého z týchto hradov a pevností je vždy zážitkom! Známymi príkladmi sú hrad Carevec, pevnosť Belogradčik, pevnosť Šumen a opevnenie Nesebar.

Objavte podmanivý pôvab Bulharska - od nádhernej krajiny až po bohaté kultúrne dedičstvo. Ponorte sa hlbšie do zázrakov tejto pozoruhodnej destinácie. Prečítajte si viac o destinácií Bulharska.

Dozvedieť sa viac o Bulharsku